Rýchla otázka

 • Prečo založiť spoločnosť u nás?

  Viac...
 • Ako sa postupuje pri zakladaní spoločnosti?

  Viac...
 • Čaká na Vás profesionálny a individuálny prístup

  Viac...
 • Prečo založiť spoločnosť u nás?

  Viac...
 • Naši partneri

  V rámci našej činnosti spolupracujeme s viacerými významnými a renomovanými spoločnosťami, pričom našim spoločným cieľom je prinášať našim klientom vždy kvalitnejšie a lukratívne produkty a služby.

  Viac...

Na začiatku každého podnikania býva obyčajne dobrý nápad - dobrá myšlienka. Rozhodovanie o podnikaní nikdy nie je jednoduché, pretože ide o krok, ktorý môže rôznymi spôsobmi ovplyvniť vašu budúcnosť. Ak zvážite, že má váš nápad šancu na úspech, ďalším krokom je rýchlo a bezproblémovo založiť obchodnú spoločnosť, v ideálnom prípade tak, aby ste nemuseli strácať čas na úradoch a nezdržiavať sa vybavovaním formalít. Trendom v zakladaní nových firiem sú predzaložené, tzv. ready-made spoločnosti, ktoré dnes na Slovensku ponúka zhruba desiatka malých a pár veľkých renomovaných predajcov. Toto konkurenčné prostredie so sebou samozrejme prináša výhody, ale aj riziká. Prinášame vám niekoľko rád, na čo si dať pozor pri kúpe predzaloženej spoločnosti a čo od predajcov týchto služieb rozhodne požadovať.


Ready-made spoločnosť je už existujúca firma, ktorá je zapísaná v obchodnom registri, má vystavené živnostenské oprávnenie a najmä je registrovaná na Daňovom úrade na daň z príjmu a DPH. "Výhoda kúpy ready-made spoločnosti spočíva najmä v tom, že klient, ako nový majiteľ a konateľ môže za spoločnosť ihneď konať. Vďaka tomu môže svoje podnikanie skutočne realizovať okamžite, dokonca aj v priebehu niekoľkých hodín," uvádza Martin Mikeska, konateľ spoločnosti KEY Business, ktorá patrí k najväčším poskytovateľov služieb zakladania a prevodu obchodných spoločností na Slovensku.

So stúpajúcou dostupnosťou tejto služby každoročne rastie počet klientov, ktorí sa prikláňajú ku komfortnosti ready-made spoločností. "So zvyšujúcim sa množstvom predajcov ready-made spoločností získava klient možnosť väčšieho výberu, na druhej strane sa stretáva s vyššou mierou rizika nekvalitne prezentovaných a predávaných spoločností resp. ich dokumentácie a ďalších náležitostí," upozorňuje Mikeska. "Pri súčasnom množstve predajcov, je už pre bežného človeka prakticky nemožné správne sa zorientovať. Preto je potrebné okrem základnej ponuky sledovať aj vedľajšie sprievodné znaky služieb, rovnako ako u všetkých ostatných v bežnom živote využívaných služieb a produktov. Renomovaný predajca zamestnáva skúsený tím odborníkov, s právnickou alebo manažérskou praxou, ktorí ročne predávajú stovky spoločností množstvu spokojných zákazníkov", dodáva Mikeska.

Komplexné služby

Bežný proces založenia novej spoločnosti na Slovensku je zdĺhavý a môže trvať až viac ako šesť týždňov. Dĺžka tejto lehoty je spôsobená „rýchlosťou“ konania na živnostenských úradoch a Obchodnom registri, ako aj komplikovanou procedúrou registrácie spoločnosti na Daňovom úrade. Nové ready-made spoločnosti predstavujú hneď niekoľko obrovských výhod. Jednou z nich je práve jej okamžité nadobudnutie, to znamená že majiteľom / spoločníkom sa človek stáva podpisom zmluvy o prevode obchodného podielu. Ďalej je to možnosť okamžitého konania v mene spoločnosti na základe rozhodnutia valného zhromaždenia A v neposlednom rade je obrovskou výhodou kompletná registrácia spoločnosti na daňovom úrade k dani z príjmu a taktiež čoraz problematickejšia registrácia za platcu DPH.

Kúpou ready-made spoločností u predajcu s kvalitným zázemím klient získava aj celý rad ďalších doplnkových a popredajných služieb. "Okrem čoraz viac vyhľadávaných komplexných služieb registračného a administratívneho sídla, sú to aj popredajné služby typu rozšírenia živností, vrátane viazaných a remeselných živností, je to najmä registrácia na daňovom úrade, prípadne registrácia na cezhraničný vývoz a dovoz tovarov a služieb. Samozrejmosťou sú následné zmeny v orgánoch spoločnosti, prípadne prispôsobenie zakladateľských dokumentov individuálnym potrebám a požiadavkám klienta," uvádza Mikeska.

Pozor na skryté poplatky

Veľkým nešvárom bývajú skryté poplatky. Spôsobov, akými sa dajú pred zákazníkmi zatajiť budúce výdavky a poplatky je hneď niekoľko. V cenníku predajcov sa často môžeme stretnúť s neúplnou cenou produktu, alebo sú niektoré položky úplne vynechané, prípadne uvedené nejasnou alebo nezrozumiteľnou formou. Bežne sa možno stretnúť s prezentáciou len časti služieb spojených s prevodom spoločnosti alebo cenami služieb na oveľa nižšej cenovej úrovni, než je obvyklé apod.

V prípade záujmu o kúpu ready-made spoločnosti preto odporúčame nechať si od predajcu pripraviť kompletnú kalkuláciu konečnej ceny. V prípade neskorších nezrovnalostí potom na tejto sume trvať a odvolávať sa na ňu. Ak podpisujete nejakú zmluvu, dobre zvážte, či je jej podpis potrebný a preštudujte pozorne všetky jej podmienky. Majte sa obzvlášť na pozore pred nevypovedateľnými zmluvami a zmluvami na príliš dlhé obdobie.

Zadarmo nie je zadarmo

Na trhu sa vyskytujú predajcovia, ktorí ponúkajú spoločnosti za príliš nízku sumu, prípadne až zadarmo. Prakticky vždy to má nejaký háčik. Niekedy uvedený priamo (ako napr. nutnosť podpisu zmluvy na vedenie účtovníctva príp. viazanosť iných služieb), inokedy skrytý (objaví sa až pri konečnom vyúčtovaní). Môže ísť napríklad o skryté poplatky, o rôzne poradenské a ďalšie pridružené služby, poplatky za vedenie účtovníctva, podmienenú službu tretej strany, atď.Primárnou motiváciou každého predajcu je maximalizácia zisku. Bohužiaľ v niektorých prípadoch ide o maximalizáciu zisku bez ohľadu na morálne, etické, ba i legálne bariéry. Je teda zrejmé, že by človek mal myslieť na slová klasika, "Nie som taký bohatý, aby som si kupoval lacné veci."

Oplatí sa žiadať:

Garanciu aktuálnosti dokumentov

Seriózny predajca Vám ponúkne záruku na dokumentáciu, či už formou certifikátov tretích strán alebo garančných listov renomovanej právnickej kancelárie. Predajca tým dáva najavo svoju istotu a kompetentnosť v danej problematike spojenej so zakladaním, prevodom a správou obchodných spoločností. "Kvalitnou, zrozumiteľnou a právne aktuálnou dokumentáciou predíde klient mnohým prípadným problémom, ktoré by sa mohli v budúcnosti objaviť," dodáva Mikeska.

Záruku nulových záväzkov a pohľadávok

Najlepšou zárukou býva klauzula priamo implementovaná do zmlvy o prevode obchodného podielu a to formou prevzatia plnej zodpovednosti za históriu spoločnosti. Niektorí predajcovia ponúkajú namiesto toho tzv. potvrdenie o bezdĺžnosti, čím sa snažia vyvolať dojem solídnosti, ale pritom sa takto podľa Mikesku len zbavujú zodpovednosti. "Neuspokojte sa len s potvrdením o bezdĺžnosti vydaným daňovým úradom. Získate tým len potvrdenie o neexistencii dlhoch voči jednej štátnej inštitúcii, ale nebudete mať žiadny prehľad o prípadných ostatných obchodných záväzkoch danej spoločnosti.

Referencie

Každý dobre fungujúci predajca spoločností môže poskytnúť kvalitné referencie od svojich klientov. Už len výpis klientov toho o predajcovi veľa prezradí. "Zposkytnutého zoznamu možno usúdiť, či predajca spolupracuje s náročnými klientmi. Ak sú navyše sami klienti ochotní oznamovať skúsenosti ostatným záujemcom, svedčí to o ich vysokej miere spokojnosti," konštatuje Mikeska, ktorého spoločnosť KEY Business ročne predáva viac ako 300 ready-made spoločností.

Ďalšie novinky:

ZALOŽENIE s.r.o. TERAZ LEN 350 €

Potrebujete rýchlo založiť firmu a začať podnikať ešte dnes? Práve ste našli to správne riešenie !!! Už nemusíte zbytočne...

Zmeny v zákone o DPH

Už s účinnosťou od 1. októbra 2012 nastávajú zmeny v zákone č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty. Novela prináša rôzne...

ZLÚČENIE OBCHODNÝCH SPOLOČNOSTI

Nový produkt v ponuke KEY BUSINESS:

EUROBIZNIS: Plánujete podnikať? Využite READY-MADE !

Z každoročne rastúceho počtu novozaložených firiem je možné dedukovať pravidelné oživovanie a rast samotnej ekonomiky. Vznik a...